چوب پلاست

چوب پلاست چیست؟

چوب پلاست یا کامپوزیت های چوبی پلاستیکی Wood plastic composite که امروزه به اختصار wpc نامیده می شوند، کامپوزیت هایی هستند که از ترکیب موادی همچون الیاف چوب طبیعی ، پلاستیک و ترموپلاستیک ها و نوعی آرد مخصوص ساخته می شوند چوب پلاستیک polywood نوع بسیار جدیدی از این گروه محصولات می باشد که در تولید آن از دو بخش موا د استفاده می گردد.

در بخش چوب از مواد اولیه ای مانند الیاف تفاله ، پوسته بادام زمینی ، بامبو ، کاه و در بخش پلاستیکاز پلی اتیلن ، پی وی سی و پلی پروپیلن ها استفاده می شود .این مواد پس از ترکیب در دستگاه های اکسترود تشکیل یک خمیر قوام گرفته را می دهند که ماده اولیه این نوع کامپوزیت می باشد . پس از تشکیل این ماده اولیه و تهیه پروفیل ها و مقاطع مورد نیاز هر نوع رزین و مواد ترکیبی نیز به آنها افزوده می شود و در آخرین مرحله این مواد در قالب ها شکل گرفته و خشک می شوند.

كامپوزيتهاي چوب پلاستيك به روش اكستروژن و با قالبهاي متفاوت به شكل نهايي تبديل ميشود.اين كامپوزيتها محصولات چوبي هستند كه نيازي به فرآوري بعدي ندارند و در برابر شرا يط جوي، رطوبت و قارچ ها مقاوم هستند از اين رو براي استفاده در فضاي باز كه الوارهاي پرداخت نشده كارايي نداشته ، بسيار مناسب هستند.

دیگر ویژگی های چوب پلاست:

همچنين اين محصولات داراي خواص پلاستيكي هستند كه از نظر محيط زيستي و عملكرد بسيار ممتاز هستند. از كامپوزيتهاي فيبرچوب_پلاستيك همچنين براي استعمال در داخل و خارج ساختمان نيز بهره مي گيرند. موارد مصرف اين كامپوزيتها در كشورهاي صنعتي پيشرفته بگونه اي است كه در اكثر صنايع كاربرد دارند . بطور مثال از اين كامپوزيتها در ساخت سفالهاي سقفي، اسكله دريايي، ملزومات اداري، ابزارآلات، قالبها، الوارهاي سقفي و ساير محصولات استفاده مي كنند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *